Gå till innehåll

Obetalda fakturor årsavgift

Det finns ett antal obetalda fakturor, trots kassörens riktade påminnelser och styrelsens allmänna uppmaningar om att skyndsamt betala inom förfallodatum. Enligt stämmobeslut från 2014, föreningens högsta beslutande organ, som finns att läsa här, se punkt 12 Styrelsens förslag övrigt "Stämman beslutade att godkänna styrelsens förslag ang. rutiner för obetalda årsavgifter. Efter en påminnelse lämnas kravet vidare till Kronofogdemyndigheten för vidare åtgärd!"

Undvik krav via Kronofogden och betala fakturan omgående. Påminnelsefaktura går nu ut med nytt förfallodatum till berörda. Om du är osäker på betalningsstatus eller har någon annan fundering runt faktura och påminnelse, kontakta föreningens kassör via ekonomi@sodrakopparmora.com.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *